Respuesta :

Answer:

The grams of hydrogen gas that are released is 0.343 gram

Explanation:

Given that:

2 Na + 2h₂0 ⇒ 2Na0H +N₂

Molecules of Na = 7.9/2.3 = 0.343 mol Na

Now,

2 molecules  of Na produces one mole h₂

0.343 mol of Na produce  0.343/2 = 0.1717 mol h₂

h2 = molecules * mw (molecular weight)  =0.1717 * 2 =0.343 grams

Therefore the grams of hydrogen gas released is = 0.343 grams

ACCESS MORE
EDU ACCESS