Answer:
Step-by-step explanation:
He invested $41,000 more than 4 times the amount at 9%.
Total Annual Interest Earned = $35,260
Therefore, Time=1 year
Simple Interest[tex]=\frac{Principal X Rate X Time}{100}[/tex]
Therefore, his total interest
=Interest from Investment 1 + Interest from Investment 2
[tex]35260=\left(\frac{x*5*1}{100} \right)+\left(\frac{4x+41000*9*1}{100} \right)\\35260=0.05x+(0.36x+3690)\\35260-3690=0.05x+0.36x\\31570=0.41x\\\text{Divide both sides by 0.41}\\x=\$77000[/tex]
Therefore:
The amount invested at 5%=$77,000
The amount invested at 9%=$(4*77,000+41000)=$349,000