Respuesta :

Answer:

New Volume = 2250 milliliters

Explanation:

Boyles Law problem =>  decreased pressure => increased volume => inverse relationship =>  P ∝ 1/V => P₁V ₁= P₂V₂

P₁ = 1.5atm

V₁ = 750ml

P₂ = 0.50atm

V₂ = ? = P₁V₁/P₂ = 750ml(1.5atm/0.50atm) = 2250 milliliters

ACCESS MORE
EDU ACCESS