Block A with mass mA=4.6 kg lies on a frictionless incline plane. It is connected by a massless rope over a frictionless, massless pulley to block B with mass mB=6.4 kg. The plane is inclined at an angle of θ = 53.9°. The blocks are released from rest and block B falls a distance L=2.9 m. Find the speed of block B (v) when it has fallen a distance L, and the total kinetic energy (K) of the two blocks at that instant.

Respuesta :

Answer:

Check the explanation

Explanation:

In calculate kinetic energy, write out a formula whereby the kinetic energy will be equal to 0.5 times mass times velocity squared. include in the value for the object mass, then the velocity with which it is moving.

Kindly check the attached image below to get the step by step explanation to the question above.

Ver imagen temmydbrain
Ver imagen temmydbrain
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico