Blake and Matthew are partners who agree that Blake will receive a $103,000 salary allowance and that any remaining income or loss will be shared equally. If Matthew’s capital account is credited for $3,000 as his share of the net income, how much net income did the partnership earn?

Respuesta :

Answer:

total net income = $109,000

Explanation:

given data

Blake receive = $103,000

Matthew capital account is credited = $3,000

solution

we know that both partner get equal part in  remaining loss or income

so here Blake get $3,000 as share of the net income

so that here net income for the period, that will Blake's salary allowance +  amount shared in both persons of net income

as that

total net income = $103,000 + $3,000 +$3,000

total net income = $109,000

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico