Respuesta :

Answer:

31.4 in

Step-by-step explanation:

The formula for the circumference of a circle of radius r is C = 2πr.  Here the radius is 5 inches and we approximate π by 3.14:

Circumference of this circle is C = 2(3.14)(5 in) = 31.4 in

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico