Answer:
100.49 mm
Explanation:
Given that :
The vertical shear force = 1200 N
Allowable shearing force in each nail = 740 N
From the diagram attached below, We first determine the horizontal force per unit length on the lower surface of the upper flange
[tex]q = \frac{VQ_{1-1}}{I_{NA}} \ \ \ N/mm[/tex]
where;
[tex]I_{NA} = \frac{50*100^3}{12}+2[\frac{150*50^3}{12}+ (150*50)*( \bar {y}^2][/tex]
[tex]I_{NA} = \frac{50*100^3}{12}+2[\frac{150*50^3}{12}+ (150*50)*( 75)^2][/tex]
[tex]I_{NA} = 91.667*10^6 \ mm^4[/tex]
Also;
[tex]Q_{1-1} = A \bar{y}[/tex]
where A = area above (1-1)
[tex]Q_{1-1} = 50*150*75[/tex]
[tex]Q_{1-1} =56.25*10^4 \ \ \ mm^3[/tex]
Therefore ;
[tex]q = \frac{1220*56.25*10^4}{91.667*10^6}[/tex]
[tex]q = 7.3636 \ N/mm[/tex]
Now; the largest permissible spacing s between the nails. [tex]S_{max} = \frac{740}{7.3636} = 100.49 \ \ \ mm[/tex]