Respuesta :
Answer:
$112.50¢
Step-by-step explanation:
please kindly check the attached file for explanation

$112500 would be saved in electricity in the 10,000−hour lifetime of the Fluorescent bulb.
Given that compact fluorescent bulbs use about 25% of the energy of incandescent bulbs.
Hence, For a 100W bulb, the corresponding energy is:
Fluorescent bulb = 25% of 100W = 0.25 * 100 = 25W
Since the charges is $0.15/kW-hour, hence, for 10000 hour lifetime:
Total charges for Incandescent = 100W * 10000 hour * $0.15/kW-hour = $37500
Total charges for Fluorescent = 25W * 10000 hour * $0.15/kW-hour = $150000
Therefore the money saved in electricity = $150000 - $37500 = $112500
Hence $112500 would be saved in electricity in the 10,000−hour lifetime of the Fluorescent bulb.
Find out more at: https://brainly.com/question/19970022