Laura deposited $4,000 in her new bank account. The bank pays 7.25% simple interest every year. What will be the balance of her account at the end of 3 years, if she make no additional deposits or withdrawals?

Respuesta :

Answer:

The balance of Laura's account at the end of 3 years will be $4,870.

Step-by-step explanation:

Formula of simple interest:

[tex]I[/tex]=Prt

[tex]I[/tex] =  simple interest

P= Principal

r = rate of interest

t= time in year.

Amount after t years (A)= P+[tex]I[/tex].

Given that,

Laura deposits $4,000 at a rate 7.25%  simple interest.

Here, P=$4,000, r=7.25%= 0.0725, t=3 years

[tex]I[/tex]=Prt

 =$(4,000×0.0725×3)

=$870

The balance of Laura's account at the end of 3 years will be =$(4,000+870)

=$4,870                                                                                                    

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico