Respuesta :

Answer:

0.0014 moles is present in 40cm³ of 0.035M of HCl solution

Explanation:

Molarity = 0.035M

V = 40.0mL

1mL = 1cm³

V = 40cm³

0.035 moles = 1000cm³

X moles is present in 40cm³

X = (40 * 0.035) / 1000

X = 0.0014moles

0.0014 moles is present in 40cm³ of solution

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico