Respuesta :
Answer:
Vicky's take home pay per month will be $1,580
Step-by-step explanation:
Given that her salary per annual i.e salary for the year = $24,000
Therefore salary per month would be $24,000/12 = $2,000.
From this, she must pay 15% income tax.
i.e 15% of salary
15/100 * 2000
= 0.15*2000
= $300.
Salary after paying tax = $2,000 - $300= $1,700.
Since, she must repay a loan at a rate of $120 per month we will reduct the loan from her salary,
$1,700 - $120 = $1,580
Vicky's take home pay per month will be $1,580
Answer: Vicky's take home pay per month is $1,580
Step-by-step explanation: If Vicky's annual gross salary (salary before any deductions) is given as 24000, then her monthly gross salary is derived as;
Salary Per month = 24000/12
Salary per month = 2000
She must pay 15 percent income tax and this derived as follows;
Income tax = 2000 x 0.15
Income tax = 300
Therefore her salary after tax deduction is derived as follows;
Salary after tax = 2000 - 300
Salary after tax = 1700
However, she must repay a loan (after tax deduction) at a rate of 120 per month, which is now derived as follows;
Salary after loan repayment = 1700 - 120
Salary after loan repayment = 1580
Therefore the calculations show that her take home pay after all adjustments comes down to $1,580 per month.