Answer:
Option A is Correct one.
The budgeted required production for August is 11,600 units.
Explanation:
Beginning inventory=(20%*11600)=2320
Add:production(balance)(11600+2660-2320)=11940 units(B).
Less:ending inventory(20%*13300)=(2660)
Sales=11600 units