Respuesta :
Answer:
95% confidence interval for the average mpg of all minivans in the company's inventory is [15.22 mpg , 15.98 mpg].
Step-by-step explanation:
We are given that a company checks the miles per gallon (mpg) for a simple random sample of 100 minivans drawn from its current inventory.
The average mpg of these 100 minivans is 15.6 with a standard deviation of 1.9 mpg.
Firstly, the pivotal quantity for 95% confidence interval for the population mean is given by;
P.Q. = [tex]\frac{\bar X -\mu}{\frac{s}{\sqrt{n} } }[/tex] ~ [tex]t_n_-_1[/tex]
where, [tex]\bar X[/tex] = sample average mpg = 15.6 mpg
s = sample standard deviation = 1.9 mpg
n = sample of minivans = 100
[tex]\mu[/tex] = population average mpg
Here for constructing 95% confidence interval we have used One-sample t test statistics because we don't know about population standard deviation.
So, 95% confidence interval for the population mean, [tex]\mu[/tex] is ;
P(-1.987 < [tex]t_9_9[/tex] < 1.987) = 0.95 {As the critical value of t at 99 degree
of freedom are -1.987 & 1.987 with P = 2.5%}
P(-1.987 < [tex]\frac{\bar X -\mu}{\frac{s}{\sqrt{n} } }[/tex] < 1.987) = 0.95
P( [tex]-1.987 \times {\frac{s}{\sqrt{n} } }[/tex] < [tex]{\bar X -\mu}[/tex] < [tex]1.987 \times {\frac{s}{\sqrt{n} } }[/tex] ) = 0.95
P( [tex]\bar X-1.987 \times {\frac{s}{\sqrt{n} } }[/tex] < [tex]\mu[/tex] < [tex]\bar X+1.987 \times {\frac{s}{\sqrt{n} } }[/tex] ) = 0.95
95% confidence interval for [tex]\mu[/tex] = [ [tex]\bar X-1.987 \times {\frac{s}{\sqrt{n} } }[/tex] , [tex]\bar X+1.987 \times {\frac{s}{\sqrt{n} } }[/tex] ]
= [ [tex]15.6-1.987 \times {\frac{1.9}{\sqrt{100} } }[/tex] , [tex]15.6+1.987 \times {\frac{1.9}{\sqrt{100} } }[/tex] ]
= [15.22 mpg , 15.98 mpg]
Therefore, 95% confidence interval for the average mpg of all minivans in the company's inventory is [15.22 mpg , 15.98 mpg].
It is appropriate to compute a confidence interval for this problem using the Normal curve as t test statistics is used when data should follow normal distribution.