Answer:
The percentage of admitted applicants who had a Math SAT of 700 or more is 48.48%.
Step-by-step explanation:
The Bayes' theorem is used to determine the conditional probability of an event E[tex]_{i}[/tex], belonging to the sample space S = (E₁, E₂, E₃,...Eₙ) given that another event A has already occurred by the formula:
[tex]P(E_{i}|A)=\frac{P(A|E_{i})P(E_{i})}{\sum\limits^{n}_{i=1}{P(A|E_{i})P(E_{i})}}[/tex]
Denote the events as follows:
X = an student with a Math SAT of 700 or more applied for the college
Y = an applicant with a Math SAT of 700 or more was admitted
Z = an applicant with a Math SAT of less than 700 was admitted
The information provided is:
[tex]P(Y)=0.36\\P(Z)=0.18\\P(X|Y)=0.32[/tex]
Compute the value of [tex]P(X|Z)[/tex] as follows:
[tex]P(X|Z)=1-P(X|Y)\\=1-0.32\\=0.68[/tex]
Compute the value of P (Y|X) as follows:
[tex]P(Y|X)=\frac{P(X|Y)P(Y)}{P(X|Y)P(Y)+P(X|Z)P(Z)}[/tex]
[tex]=\frac{(0.32\times 0.36)}{(0.32\times 0.36)+(0.68\times 0.18)}[/tex]
[tex]=0.4848[/tex]
Thus, the percentage of admitted applicants who had a Math SAT of 700 or more is 48.48%.