An object is launched from the ground the objects height in feet can be described by the quadratic function HT equals 80t -16t^2, where t is the time in seconds, since object is launched when will the object hit the ground after his launch explain how you found your answer

Respuesta :

Answer:

The object will hit the ground after 5 seconds. You can rewrite the quadratic function as a quadratic equation set equal to zero to find the zeros of the function 0 = –16t2 + 80t + 0. You can factor or use the quadratic formula to get t = 0 and t = 5. Therefore, it is on the ground at t = 0 (time of launch) and then hits the ground at t = 5 seconds.

Otras preguntas

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico