What is the molality of a solution containing 0.25 g

of dichlorobenzene (C6H4Cl2) dissolved in 10.0 g of

cyclohexane (C6H12)?

Respuesta :

Answer :  The molality of solution is, 0.170 mole/kg

Explanation : Given,

Mass of dichlorobenzene = 0.25 g

Mass of cyclohexane = 10.0 g

Molar mass of dichlorobenzene = 147.01 g/mole

Formula used :

[tex]\text{Molality}=\frac{\text{Mass of dichlorobenzene}\times 1000}{\text{Molar mass of dichlorobenzene}\times \text{Mass of cyclohexane (in g)}}[/tex]

[tex]\text{Molality}=\frac{0.25g\times 1000}{147.01g/mole\times 10.0g}=0.170mole/kg[/tex]

Therefore, the molality of solution is, 0.170 mole/kg

ACCESS MORE
EDU ACCESS