Respuesta :

Answer:

Step-by-step explanation:

Expected value of a coin flip is $0.5 .

Expected value:

Given:

Amount gets on winning toss = $4

Amount gets on losing toss = $3

Find:

Expected value of a coin flip.

Computation:

Expected value of a coin flip = [$4 - $3] ÷ 2

Expected value of a coin flip = [$1] ÷ 2

Expected value of a coin flip = $0.50

Find out more information about 'Expected value'.

https://brainly.com/question/3913865?referrer=searchResults

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico