Respuesta :
Answer:
money supply will decrease by $45 billion
Explanation:
the current money multiplier = 1 / reserve ratio = 1 / 10% = 10, but the new money multiplier will be = 1 / 20% = 5
if the banks' total reserves are $10 billion, then the total deposits are $100 billion
the new reserve ratio will decrease the money supply by $50 billion (= $10 billion in extra reserves x 5). At the same time, the money injected by the Fed with the purchase of $1 billion in bonds will increase the money supply by $1 billion x 5 = $5 billion.
The net effect will be -$50 billion + $5 billion = -$45 billion
The amount by which the money supply will change is:
- $45 billion
According to the given question, we are asked to calculate the amount by which the money supply will change if the fed raises the reserve requirement to 20% and as the same time buys $1 billion of bonds.
As a result of this, we can see that mathematically,
We can see that there is a 100% increase in the reserve requirement and also an additional $1 billion of bonds.
With this in mind, we can get the total bonds which would be $5 billion.
Then, the amount by which the money supply will change is: -$50 billion + $5 billion = $45 billion
Read more here:
https://brainly.com/question/18652458