Financial planners recommend that families save about 5% of their take-home pay. Ed and Sherrie save $90 each pay period from their combined paychecks, which total $1200. What percent do Ed and Sherrie save?

Respuesta :

Answer:

Ed and Sheerie save 7.5%.

Step-by-step explanation:

This question can be solved using a rule of three.

Ed and Sherrie save $90 each pay period from their combined paychecks, which total $1200. What percent do Ed and Sherrie save?

How much of $1200 is $90? $1200 is 100% = 1, $90 = x. So

$1200 - 1

$90 - x

[tex]1200x = 90[/tex]

[tex]x = \frac{90}{1200}[/tex]

[tex]x = 0.075[/tex]

Ed and Sheerie save 7.5%.

Otras preguntas

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico