Step-by-step explanation:
Given that,
Radius of cone, r = 8 cm
Slant height of the cone, l = 17.9 cm
We need to find the surface area of a cone. The a cone, its surface area is given by :
[tex]A=\pi r^2+\pi rl[/tex]
Putting the values of r and l in above formula such that,
[tex]A=\pi (r^2+rl)\\\\A=\dfrac{22}{7}\times ((8)^2+8\times 17.9)\\\\A=651.2\ cm^2[/tex]
So, the surface area of a cone is [tex]651.2\ cm^2[/tex]. Hence, this is the required solution.