Ahyllin
contestada


A car leaves town, A at the speed of 90 km/h. Three hours later leaves the same city another car in pursuit of the first with a speed of 120 km / h. How much time will take to reach it?

Select the appropriate response:
A) t = 6hrs
B) t = 12 hrs
C) t = 30 min
D) None of the answers are correct

Respuesta :

Answer:

d

Step-by-step explanation:

Answer:

D) None of the answers are correct

Step-by-step explanation:

Let t be the time since the first car leaves

Distance of first car:

90t

Distance of second car:

120(t - 3)

90t = 120(t - 3)

90t = 120t - 360

360 = 30t

t = 12

The second car takes 12-3 = 9 hours to reach it

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico