Answer:
adult ticket would cost 4.5 after the 45% discount and the childs ticket would cost 2.4 after the 40% discount
(i converted 2/5 into a percentage which left me with 40%)
each time the family goes to the movies the family saves 9.1
(assuming its one adult and one child)
so 40/9.1= 4.39 and round it to 4
question A
adult ticket after discount=4.5
child ticket after discount=2.4
Question B
the family would have to go at least 4 times before they start saving money.
Step-by-step explanation: