Answer:
40 cm.
Step-by-step explanation:
Given,
height of the object = 10 cm
Distance of the object from the X-ray= 50 cm
Distance of detector from the source = 2 m = 200 cm
Height of the image, h = ?
Now,
[tex]\tan \theta = \frac{P}{B}[/tex]
[tex]\tan \theta = \frac{10}{50}[/tex]
[tex]\tan \theta = \frac{1}{5}[/tex]
Again applying
[tex]\tan \theta = \frac{P}{B}[/tex]
[tex]\frac{1}{5} = \frac{h}{200}[/tex]
h = 40 cm
Hence, height of the image is equal to 40 cm.