Respuesta :

The heat of fusion will be "396 J/g".

According to the question,

  • Mass, m = 5.26 g
  • Heat energy, q = 2083 joules

We know the formula,

→  [tex]q = m\Delta H[/tex]

By substituting the values,

[tex]2083 = 5.26\times \Delta H[/tex]

[tex]\Delta H = \frac{2083}{5.26}[/tex]

      [tex]= 396 \ J/g[/tex]

Thus the above answer is appropriate.

Learn more about heat here:

https://brainly.com/question/13726231

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico