Answer:
4 m.
Step-by-step explanation:
Length of ladder, L = 4.50 m
Base of ladder from the wall, B = x
Height of the wall, H = 2x
Using Pythagoras theorem
[tex]L^2 = B^2 + H^2[/tex]
[tex]4.5^2 = x^2 + (2x)^2[/tex]
[tex]5x^2 = 4.5^2[/tex]
[tex]x = 2\ m\ (approx.)[/tex]
Height of the wall is equal to 2 x 2 = 4 m.