Answer:
The cutoff score is 71.
Step-by-step explanation:
We are given that the scores are normally distributed with a mean of 60 and a standard deviation of 12.
If only the top 20% of the applicants are selected we have to find the cut off score.
Let X = sample mean daily precipitation
So, X ~ Normal([tex]\mu=60,\sigma^{2} =12^{2}[/tex])
The z score probability distribution for normal distribution is given by;
Z = [tex]\frac{ X-\mu}{\sigma } }[/tex] ~ N(0,1)
where, [tex]\mu[/tex] = population mean score = 60
[tex]\sigma[/tex] = standard deviation = 12
Now, we have to find the cut off score at which the top 20% of the applicants are selected, that is;
P(X [tex]\geq[/tex] x) = 0.20 {where x is the required cut off score}
P( [tex]\frac{ X-\mu}{\sigma } }[/tex] [tex]\geq[/tex] [tex]\frac{x-60}{12 } }[/tex] ) = 0.20
P(Z [tex]\geq[/tex] [tex]\frac{x-60}{12 } }[/tex] ) = 0.20
Now, in the z table the critical value of x that represents the top 20% of the area is given as 0.8416, i.e;
[tex]\frac{x-60}{12 } }[/tex] = 0.8416
[tex]{x-60}}= 0.8416 \times 12[/tex]
x = 60 + 10.09 = 70.09 ≈ 71
Hence, the cutoff score is 71.