Answer:
A) Half-life = 1,283 s = 21.38 minutes
B) Rate constant = (1.99 × 10⁻³) s⁻¹
C) The time it will take for this reactant concentration to drop to (1/8) of its initial value
= 239 s = 3.98 minutes
Explanation:
The question already explained how the half-life of a first order reaction (T½)
is related to its rate constant (k)
T½ = (0.693/k)
Part A
What is the half-life of a first-order reaction with a rate constant of (5.40×10⁻⁴) s⁻¹?
T½ = (0.693/k)
T½ = ?
k = (5.40×10⁻⁴) s⁻¹
T½ = (0.693) ÷ (5.40×10⁻⁴) = 1,283.33 s = 1283 s
Part B
What is the rate constant of a first-order reaction that takes 349 seconds for the reactant concentration to drop to half of its initial value?
T½ = (0.693/k)
T½ = 349 s
k = ?
349 = (0.693/k)
k = (0.693/349) = 0.0019856734
= (1.99 × 10⁻³) s⁻¹
Part C
A certain first-order reaction has a rate constant of 8.70×10−3 s−1. How long will it take for the reactant concentration to drop to (1/8) of its initial value
T½ = (0.693/k)
T½ = ?
k = (8.70×10⁻³) s⁻¹
T½ = (0.693) ÷ (8.70×10⁻³) = 79.655 s
- The half life is the time it takes the concentration of the reactant to reach half of its initial value.
- In two Half-Lives, the concentration of the reactant drops to one-quarter (1/4) of its initial value.
- In three Half-Lives, the concentration of the reactant drops to one-eight (1/8) of its initial value.
Hence, the time it will take for this reactant concentration to drop to (1/8) of its initial value
= 3 × T½ = 3 × 79.655 = 238.97 s = 239 s
Hope this Helps!!!!