Calculate the energy transferred from a glass of water in order to just melt 100 g of ice cubes at 0°C.

Specific latent heat of fusion for water = 340 000 J/kg

Respuesta :

Answer:

34000 J or 34 kJ

Explanation:

From the question, The energy needed to just melt the ice cube does not requires any external temperature or change in temperature, Hence it is called  latent heat

By Applying,

Q' = C'm........................ Equation 1

Where Q' = Latent heat, C' = Specific latent heat of fusion of water, m = mass of ice.

Given: C' = 340000 J/kg, m = 100 g = 0.1 kg

Substitute into equation 1

Q' = 0.1(340000)

Q' = 34000 J

Q' = 34 kJ

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico