contestada

For the reaction A (g) → 3 B (g), Kp = 80100 at 298 K. When ∆G = -14.2 kJ/mol, what is the partial pressure of A when the partial pressure of B is 2.00 atm for this reaction at 298 K.

Respuesta :

The partial pressure is the individual pressure of a gas. The partial pressure of gas A is 9.99 * 10^-5 atm

What is partial pressure?

In a mixture of gases, the partial pressure of a gas is the individual pressure of that gas in the mixture of gases

Given the reaction; A (g) → 3 B (g)

Kp = P(B)^3/PA

Where Kp  = 80100

PB = 2.00 atm

80100 = (2)^3/PA

PA =  (2)^3/80100

PA = 9.99 * 10^-5 atm

Learn more about partial pressure: https://brainly.com/question/13199169?

ACCESS MORE
EDU ACCESS