What mass of steam at 100°C must be mixed with 119 g of ice at its melting point, in a thermally insulated container, to produce liquid water at 57.0°C? The specific heat of water is 4186 J/kg·K. The latent heat of fusion is 333 kJ/kg, and the latent heat of vaporization is 2256 kJ/kg?

Respuesta :

Answer:[tex]M=27.92\ gm[/tex]

Explanation:

Given

mass of ice [tex]m=119\ gm[/tex]

Final temperature of liquid [tex]T_f=57^{\circ}C[/tex]

Specific heat of water [tex]c=4186\ J/kg-K[/tex]

Latent heat of fusion [tex]L=333\ kJ/kg[/tex]

Latent heat of vaporization [tex]L_v=2256\ kJ/kg[/tex]

Suppose M is the mass of steam at [tex]100^{\circ} C[/tex]

Heat required to melt ice and convert it to water at [tex]57^{\circ}C[/tex]

[tex]Q_1=mL+mc(T_f-0)[/tex]

Heat released by steam

[tex]Q_2=ML_v+Mc(100-T_f)[/tex]

[tex]Q_1[/tex] and [tex]Q_2[/tex] must be equal as the heat gained by ice is equal to Heat released by steam

[tex]Q_1=Q_2[/tex]

[tex]\Rightarrow mL+mc(T_f-0)= ML_v+Mc(100-T_f)[/tex]

[tex]\Rightarrow M=\dfrac{m[L+c\times T_f]}{L_v+c(100-T_f)}[/tex]

[tex]\Rightarrow M=\dfrac{119[333\times 10^3+4186\times 57]}{2256\times 10^3+4186\times (100-57)}[/tex]

[tex]\Rightarrow M=119\times 0.2346[/tex]

[tex]M=27.92\ gm[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico