Respuesta :
Answer:
The answer is B. $8,000
Explanation:
From the question above, we have the following:
Cost of goods purchased= $7,000
Cost of goods in inventory= $3,000
Expected cost of inventory goods at the end of October = $2,000
To get the budgeted cost of goods sold in October, we calculate thus:
=> $7,000 + $3,000
=> $10,000
Because we expect that there will be a leftover of $2,000 inventory, we say:
=> $10,000 - $2,000
=> $8,000.
Option B.
Answer:
The answer is $8000 B)
Explanation:
We're given the following information
Opening stock of ski boots for october - $ 3000
Purchases for october - $ 7000
Closing inventory at end of october - $ 2000
We can use the following inventory to determine the cost of good sold / cost of sales
Opening Inventory + Purchases - Closing Inventory = Cost of Sales
We now apply the formula
3000 + 7000 - 2000 = 8000
The answer is therefore B) $8000
If we use this as the cost of sales figure we're left with $ 2000 worth of ski boots at the end of the month too. Therefore this figure is correct