Answer:
[tex]r=\frac{4(321)-(200)(5.17)}{\sqrt{[4(12000) -(200)^2][4(8.6861) -(5.17)^2]}}=0.98726[/tex]
So then the correlation coefficient would be r =0.98726
And the determination coeffcient would be:
[tex] r^2 = 0.98726^2 = 0.975[/tex]
And that means that the a linear model will explain about 97.5% of the variability in the data. So for this case we can conclude that we have a strong linear relationship.
Step-by-step explanation:
Data given
col1 x 20 40 60 80
col2 y 0.24 1.10 1.71 2.12
Solution to the problem
We can find the correlation coefficient we can use this formula:
[tex]r=\frac{n(\sum xy)-(\sum x)(\sum y)}{\sqrt{[n\sum x^2 -(\sum x)^2][n\sum y^2 -(\sum y)^2]}}[/tex]
For our case we have this:
n=4 [tex] \sum x = 200, \sum y = 5.17, \sum xy = 321, \sum x^2 =12000, \sum y^2 =8.6861[/tex]
[tex]r=\frac{4(321)-(200)(5.17)}{\sqrt{[4(12000) -(200)^2][4(8.6861) -(5.17)^2]}}=0.98726[/tex]
So then the correlation coefficient would be r =0.98726
And the determination coeffcient would be:
[tex] r^2 = 0.98726^2 = 0.975[/tex]
And that means that the a linear model will explain about 97.5% of the variability in the data. So for this case we can conclude that we have a strong linear relationship.