An employee earns $24 per hour and 1.5 times that rate for all hours in excess of 40 hours per week. If the employee worked 50 hours during the week. Assume that the social security tax rate is 6.0%, the Medicare tax rate is 1.5%, and the employee’s federal income tax withheld is $304.

a. Determine the gross pay for the week. $ If applicable, round your final answer to two decimal places.
b. Determine the net pay for the week.

Respuesta :

Answer:

a. Gross pay = $1,320

b. Net pay = $917

Explanation:

a. Determine the gross pay for the week. $ If applicable, round your final answer to two decimal places.

Pay for 40 hours = 40 * $24 = $960

Pay for excess of 50 hours = (50 - 40) * $24 * 1.5 = $360

Gross pay = $960 + $360 = $1,320

b. Determine the net pay for the week.

Net pay = $1,320 - ($1,320 * 6.0%) - ($1,320 * 1.5%) - $304 = $917.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico