Answer:
4*10^22 photons
Explanation:
To find the number of photons is necessary to calculate the total energy of the light emitted in one hour = 3600s:
[tex]E'=0.05E=0.05Pt=0.05(75J/s)(3600s)=13.500J[/tex]
Furthermore, is necessary to find the associated energy to the photon 0f 570nm with following formula:
[tex]E'=h\nu=h\frac{c}{\lambda}[/tex]
h: Planck's constant = 6.62*10^-34 Js
c: speed of light = 3*10^8 m/s
wavelength = 570*10^-9 m
[tex]E_p=(6.62*10^{-34}Js)\frac{3*10^{8}m/s}{570*10^{-9}m}=3.484*20^{-29}J[/tex]
Finally you divide E' between Ep to find the number of photons:
[tex]n=\frac{E'}{E_p}=\frac{13.500J}{3.484*10^{-19}}\approx4*10^{22}photons[/tex]
the number of emitted photons is 4*10^22