Respuesta :

Answer:

Explanation:

1) Molarity of the solution is (0.50/0.75)x1 = 0.66666 Mol/L

2) Molar mass of NaCl is 23+35 = 58g

Molarity = (0.5/58)/0.075 = 0.115 Mol/L

3) Molar mass of [tex]Li_{2}SO_{4}[/tex] = 7x2 + 32 + 16x2 = 78g

Molarity = (734/78)/0.875 = 10.754 Mol/L

5) Molar mass of   [tex]Pb(C_{2}H_{3}O_{2})_{4}[/tex]

= 207.2 + ((12x2) + (1x3) + (16x2))x4

= 207.2 + (24+3+32)x4 = 443.2g

Molarity = (0.0672/443.2)/0.1335 = 0.001135 Mol/L

6) Both are the same.

Solution 1 Molarity = 1.0/1.0 = 1 Mol/L

Solution 2 Molarity = 1.0/1.0 = 1 Mol/L

Molarities of the solutions are the same.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico