Hardwig Inc. is considering whether to pursue a restricted or relaxed current asset investment policy. The firm's annual sales are expected to total $3,600,000, its fixed assets turnover ratio equals 4.0, and its debt and common equity are each 50% of total assets. EBIT is $150,000, the interest rate on the firm's debt is 10%, and the tax rate is 25%. If the company follows a restricted policy, its total assets turnover will be 2.5. Under a relaxed policy its total assets turnover will be 2.2.
Refer to the data for Hardwig, Inc. What's the difference in the projected ROEs under the restricted and relaxed policies?

a. 1.20%
b. 1.80%
c. 1.50%
d. 2.16%
e. 2.59%

Respuesta :

Answer:

c. 1.50%

Explanation:

The Hardwig, Inc is considering to pursue a relaxed or restricted current asset investment. We need to calculate the ROE for both the situations. The Net income in the both situation will be;

EBIT - Interest expense - Tax expense = Net Income

Restricted situation = $150,000 - 72,000 - 31,200 = $46,800

Relaxed situation = $150,000 - 81,818 - 27,273 = $40,909

ROE = Net income / equity

Relaxed situation = $40,909 / $818,180 = 5.00%

Restricted situation = $46,800 / $720,000 = 6.50%

The difference between both ROE = 1.50%

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico