Respuesta :
Answer:
(a) The value of test statistics = -2.41
(b) The P-value = 0.0097
Step-by-step explanation:
We are given that a random sample of 30 homes south of Center Street in Provo has a mean selling price of $145,000 and a standard deviation of $4750, and a random sample of 28 homes north of Center Street has a mean selling price of $148,325 and a standard deviation of $5750.
Let [tex]\mu_1[/tex] = mean selling price of homes south of Center Street in Provo
[tex]\mu_2[/tex] = mean selling price of homes north of Center Street in Provo
SO, Null Hypothesis, [tex]H_0[/tex] : [tex]\mu_1-\mu_2=0[/tex] or [tex]\mu_1= \mu_2[/tex] {means that there is no significant difference between the selling price of homes in these two areas of Provo}
Alternate Hypothesis, [tex]H_A[/tex] : [tex]\mu_1-\mu_2\neq 0[/tex] or [tex]\mu_1\neq \mu_2[/tex] {means that there is a significant difference between the selling price of homes in these two areas of Provo}
The test statistics that will be used here is Two-sample t test statistics as we don't know about the population standard deviations;
T.S. = [tex]\frac{(\bar X_1-\bar X_2)-(\mu_1-\mu_2)}{s_p\sqrt{\frac{1}{n_1}+\frac{1}{n_2} } }[/tex] ~ [tex]t__n__1+_n__2-2[/tex]
where, [tex]\bar X_1[/tex] = sample mean selling price of homes south of Center Street in Provo = $145,000
[tex]\bar X_2[/tex] = sample mean selling price of homes north of Center Street in Provo = $148,325
[tex]s_1[/tex] = sample standard deviation of homes south of Center Street in Provo = $4,750
[tex]s_2[/tex] = sample standard deviation of homes north of Center Street in Provo = $5,750
[tex]n_1[/tex] = sample of homes south of Center Street in Provo = 30
[tex]n_2[/tex] = sample of homes north of Center Street in Provo = 28
Also, [tex]s_p=\sqrt{\frac{(n_1-1)s_1^{2}+(n_2-1)s_2^{2} }{n_1+n_2-2} }[/tex] = [tex]\sqrt{\frac{(30-1)\times 4,750^{2}+(28-1)\times 5,750^{2} }{30+28-2} }[/tex] = 5255.95
(a) So, the test statistics = [tex]\frac{(145,000-148,325)-(0)}{5255.95 \times \sqrt{\frac{1}{30}+\frac{1}{28} } }[/tex] ~ [tex]t_5_6[/tex]
= -2.41
(b) Now, the P-value of the test statistics is given by;
P-value = P( [tex]t_5_6[/tex] < -2.41) = 0.0097 {using t table}