On January 1, 2017, Smeder Company, an 80% owned subsidiary of Collins, Inc., transferred equipment with a 10-year life (six of which remain with no salvage value) to Collins in exchange for $84,000 cash. At the date of transfer, Smeder's records carried the equipment at a cost of $120,000 less accumulated depreciation of $48,000. Straight-line depreciation is used. Smeder reported net income of $28,000 and $32,000 for 2017 and 2018, respectively. All net income effects of the intra-entity transfer are attributed to the seller for consolidation purposes. For consolidation purposes, what net debit or credit will be made for the year 2017 relating to the accumulated depreciation for the equipment transfer?

Respuesta :

Answer:

Credit accumulated depreciation for 2017 is $46,000

Explanation:

Accumulated depreciation increases as a result of increase in depreciation charged on fixed assets.

Given that:

Accumulated Depreciation = $48,000

Deferred Gain on Transfer = $12,000

Amortization of Gain = Deferred Gain on Transfer / 6 years remaining = $12000 / 6 = $2000

Credit to Accumulated Depreciation for 2017 = Accumulated Depreciation - Deferred gain on transfer = $48000 - $2000 = $46000

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico