Answer:
[tex] X = v t[/tex]
Where:
X represent the distance travelled in miles
v= 40 mi/hr represent the velocity
t represent the time in hours
So then our function for this situation would be:
[tex] X = 40t[/tex]
And thi function represent a linear function without intercept and the slope 40, and that means for each increase of the time in 1 hour travelling at this speed rate constant the distance would be increased 40 miles
Step-by-step explanation:
We assume that the velocity is constant and given by:
[tex] v = 40 \frac{mi}{hr}[/tex]
And when we have this case we can model the distance travelled with the following formula:
[tex] X = v t[/tex]
Where:
X represent the distance travelled in miles
v= 40 mi/hr represent the velocity
t represent the time in hours
So then our function for this situation would be:
[tex] X = 40t[/tex]
And thi function represent a linear function without intercept and the slope 40, and that means for each increase of the time in 1 hour travelling at this speed rate constant the distance would be increased 40 miles