Answer:
B) TS = -6.51, p-value = 0.0000
Step-by-step explanation:
Sample size, n = 39
μ = 7.5 cm
Null hypothesis, H₀ = 7.5 cm
(I.e. Average height of youngest child is 7.5 cm)
Alternative hypothesis, [tex]H_{a}\neq 7.5[/tex] (The youngest child's age is underestimated by 7.5 cm)
Standard deviation, [tex]\sigma = 7.2 cm[/tex]
In order to be able to reject the null hypothesis,
the formula for the test statistic:
[tex]t = \frac{- \mu}{s/\sqrt{n} }[/tex]
[tex]t = \frac{- 7.5}{7.2/\sqrt{39} }[/tex]
t = -6.51
P - value
P(x < 7.5) = P(z < -6.51)
Checking the p-value for z < -6.51 in the normal distribution table
P(z < -6.51) = 0.0000
p - value = 0.0000