Respuesta :

Answer:

Explanation:

Given that,

Mass the weight lifter want to lift is 100kg

M = 100kg

And the lifter will raise it to height of 1.5m

h = 1.5m

We want to find the work done by the lifter.

The workdone by the lifter is the gravitational potential work

The workdone by lifting a body is calculated using

Work done. = force × distance

In this case, the force is the weight of the body and it is calculated using

W = mg

Where g = 9.81m/s²

The distance is the height the body is raise

Then,

The work done becomes

W = mgh

W = 100 × 9.81 × 1.5

W = 1471.5 J

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico