Answer:
since the special order does not affect current normal sales, its analysis should only consider incremental expenses, not regular expenses:
A) Income statement without the special order
total revenue = $68 x 80,100 = $5,446,800
- COGS = ($2,446,880)
gross profit = $2,999,920
- SG&A = ($1,022,000)
net income = $1,977,920
B) incremental revenue from special order = 14,900 x $63 = $938,700
incremental costs:
incremental gain from special order = $938,700 - $607,942 = $330,758
Income statement with the special order
total revenue = $6,385,500
- COGS = ($2,930,600)
gross profit = $3,454,900
- SG&A = ($1,146,222)
net income = $2,308,678