Answer: The original concentration of copper sulfate is 0.56 g/L
Explanation:
To calculate the number of moles, we use the equation:
[tex]\text{Number of moles}=\frac{\text{Given mass}}{\text{Molar mass}}[/tex] .....(1)
Given mass of copper = 89 mg = 0.089 g (Conversion factor: 1 g = 1000 mg)
Molar mass of copper = 63.5 g/mol
Putting values in equation 1, we get:
[tex]\text{Moles of copper}=\frac{0.089g}{63.5g/mol}=0.0014mol[/tex]
The given chemical equation follows:
[tex]Fe(s)+CuSO_4(aq.)\rightarrow Cu(s)+FeSO_4(aq.)[/tex]
By Stoichiometry of the reaction:
1 mole of copper metal is produced by 1 mole of copper sulfate
So, 0.0014 moles of copper metal will be produced by = [tex]\frac{1}{1}\times 0.0014=0.0014mol[/tex] of copper sulfate
Now, calculating the mass of copper sulfate from equation 1, we get:
Molar mass of copper sulfate = 159.6 g/mol
Moles of copper sulfate = 0.0014 moles
Putting values in equation 1, we get:
[tex]0.0014mol=\frac{\text{Mass of copper sulfate}}{159.6g/mol}\\\\\text{Mass of copper sulfate}=(0.0014mol\times 159.6g/mol)=0.223g[/tex]
Mass of copper sulfate = 0.223 g
Volume of copper sulfate = 400 mL = 0.400 L (Conversion factor: 1 L = 1000 mL)
[tex]\text{Original concentration of copper sulfate}=\frac{0.223g}{0.400L}=0.56g/L[/tex]
Hence, the original concentration of copper sulfate is 0.56 g/L