Respuesta :
Answer:
Target cost is $13.60
Explanation:
Target cost is the competitive market minus the desired profit amount.In other words,the firm first of all establishes the market price which is acceptable to consumers,then deduct its desired profit in order to arrive at the target cost.
In the scenario,the competitive market price is $15
desired profit margin=required rate of return on investment*amount invested/planned number of calculators
required rate of return is 12%
amount invested is $6,020,000
planned number of calculators is 516,000
desired profit margin=12%*$6,020,000/516,000=$1.4
target cost=$15-$1.4=$13.6
Answer:
$13.6 per unit
Explanation:
Target profit is calculated by multiplying desired percentage of the profit with competitive selling price.
The cost which is calculated by the firm using competitive market price after deducting desired markup. This approach is used to calculate best cost that a company should adopt to be competitive in the market
First we have to calculate the desired profit margin.
Desired profit margin = 12.5% x 6,020,000 / 516,000 = $1.40
As we know the 12% required rate of return is calculated using selling price which is 100%. Target cost is the net of Selling price and profit.
Target Cost = Selling Price - Profit = $15 - $1.4 = $13.6 per unit