A gas has a pressure of 50.0 mmHG at a temperature of 540 K. What will be the temperature if the pressure goes down to 3 mmHg?

Respuesta :

Answer:

32.4 K

Explanation:

Initial pressure P1= 50.0mmHg

Initial temperature T1= 540K

Final temperature T2=????

Final pressure P2= 3 mmHg

From

P1/T1= P2/T2

P1T2= P2T1

T2= P2T1/P1

T2= 3×540/50.0= 1620/50.0

T2= 32.4 K

Answer:

[tex]T_2=32.4K[/tex]

Explanation:

Hello,

In this case, we use the Gay-Lussac's law which allows us to understand the pressure-temperature relationship as a directly proportional relationship:

[tex]\frac{P_1}{T_1}=\frac{P_2}{T_2}[/tex]

Hence, we solve for the final temperature as shown below:

[tex]T_2=\frac{T_1P_2}{P_1}= \frac{540K*3mmHg}{50.0mmHg} \\\\T_2=32.4K[/tex]

Best regards.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico