1. She is making 8.76 per hour. Let h be the number of hours she worked, and x be what she earned at the end of the day if each hour gave her 8.76. Your answer is h*8.76=x.
2. If she worked 5 hours and 30 minutes, then we will do 5*8.76=43.8. So if it was 30 minutes, then you do 43.8/2=21.9. So 43.8+21.9=65.7, so your answer is 65.7.
BRAINLIEST PLEASE