Respuesta :
Answer:
171.2 GPa
Explanation:
I explained every step in the attached file, please kindly go through it.
But the answer is 171.2 GPa

The upper bound modulus will be "163 GPa".
According to the question:
Modulus elasticity,
- Metal, [tex]E_m = 55 \ GPa[/tex]
- Oxide, [tex]E_o = 430 \ GPa[/tex]
Volume fraction,
- Metal = 53% or 0.53
- Oxide = 31% or 0.31
By using the rules of mixture,
The upper bound will be:
→ [tex]E_u= E_mV_m+E_o V_o[/tex]
By putting the values, we get
[tex]= (55\times 0.53)+(430\times 0.31)[/tex]
[tex]= 29.15+133.3[/tex]
[tex]= 163 \ GPa[/tex]
Thus the above answer is right.
Learn more about modulus here:
https://brainly.com/question/15853417