Respuesta :
Answer:
The answer is B) $3384,70
Explanation:
First we need to split the 3 main cost drivers into
Machine Hours - $1137360 / 84000 = 13,54
Processing Hours - $28479 / 1100 = 25,89
Inspection Hours - $97155 / 1270 = 76,5
Now we use the actual hours for the 470 units of W26B
470 units require 660 machine hours ( 660 x 13,54 ) + 40 inspection hours ( 40 x 76,5 ) + 50 orders ( 50 x 25,89 )
The total costs excluding the materials and labor cost are = $13290,9
Now we include the material and labor costs
Material Cost = 40,30 x 470 = $18941
Labors Costs = 42,22 x 470 = $19843,4
Total costs = $52075,3
Product sales = 118 x 470 = $55460
The margin = $3384,70
Therefore the answer is C.) 3384,70 as proven by the calculation above.
Answer:
Option C. $3,384.7
Explanation:
The cost pool per cost driver can be calculated as under:
Cost Pool per Cost Driver = Total Coot Pool / Respective T.Cost Driver
Here
Total cost pool Respective Total Cost Driver
$1,137,360 84,000 Machine Hours
$28,479 1,100 Orders
$97,155 1,270 Inspection Hours
Now,
Assembly cost per machine hour = $1,137,360 / 84,000 = $13.54 per Machine hour
Processing cost per order = $28,479 / 1,100 = $25.89 per Orders
Inspection cost per inspection hour = $97,155 / 1,270 = $76.5 per inspection hour
Now for 470 units W26B, total machine hours worked are 660 machine hours, 50 orders and 40 inspection hours.
So:
Total ABC per 470 units of W26B = 660 * $13.54 + 50 * $25.89 + 40 * $76.5 = $13,291 per 470 units
Total ABC per unit W26B = $13,291 / 470 = $28.27 per unit
Total Product Cost = Prime Cost per unit + Total ABC per unit
By putting values, we have:
Prime cost per unit = $40.3 + $42.22 = $82.52
Now
Total Product cost = $28.27 + $82.52 = $110.79
Which means product margin is $7.21 per unit and total margin for the year is $3389 ($7.21 * 470 units) which is close to $3,384.7 and the difference is because of rounding figures. So the right option is C.