On January 1, 2021, the Excel Delivery Company purchased a delivery van for $46,000. At the end of its five-year service life, it is estimated that the van will be worth $4,000. During the five-year period, the company expects to drive the van 165,000 miles.

Required:
Calculate annual depreciation for the five-year life of the van using each of the following methods.

rev: 05_15_2019_QC_CS-168776, 11_22_2019_QC_CS-191707
Part 1

1. Straight line.
2. Double-declining balance. (Round your answers to the nearest whole dollar amount.)

Years Depreciatiation

a. 2021
b. 2022
c. 2023
d. 2024
e. 2025

3. Units of production using miles driven as a measure of output, and the following actual mileage: (Do not round intermediate calculations.)
miles Depreciation

a. 2021 35,000
b. 2022 37,000
c. 2023 28,000
d. 2024 33,000
e. 2025 34,000

Respuesta :

Answer:

Given

Cost $46000

Life= 5 years

Salvage Value= $ 4000

Total miles = 165,000

Formula

Depreciation Straight Line Method= Cost - Salvage Value/ Useful Life

Straight Line Rate= 100%/ useful Life= 100%/5 = 20%

Double Declining Method = 2 * Straight Line Rate

Double Declining Method = 2 * Straight Line Rate= 2*20%= 40%

1. Depreciation Straight Line Method= Cost - Salvage Value/ Useful Life

Depreciation Straight Line Method= $ 46000- $4000/ 5= $ 8,400

The depreciation expense using the straight line method does not change unless the salvage value is reached

Years        Depreciation      Accumulated Dep          Book Value

                                                                                (Cost - Accu. Dep)

a. 2021       $ 8,4000               8400                            37600

b. 2022       $ 8,4000               16,800                         29,200

c. 2023        $ 8,4000              25200                          20,800  

d. 2024       $ 8,4000              33,600                        12,400

e. 2025       $ 8,4000             42000                        4000

2. Straight Line Rate= 100%/ useful Life= 100%/5 = 20%

Double Declining Method = 2 * Straight Line Rate

Double Declining Method = 2 * Straight Line Rate= 2*20%= 40%

In double declining method the rate is multiplied to the cost to get the depreciation expense. 40 % of $ 46000= $ 18400

Each year the rate is multiplied with the remaining book value after deducting the depreciation expense from the cost as $ 46000- $ 18400= $ 27600

Next years depreciation will be $ 27600 * 40%= $ 11040.

This will be added in the original depreciation expense $ 18400 + $ 11040 = $ 29440 and deducted from cost to get the book value. $ 46,000- $ 29440 = $ 16560.

Again rate will be multiplied and each years depreciation will be calculated similarly.

It has been summarized in the table below.

Years       Dep Rate      Dep Expense       Accu. Dep.     Book Value

a. 2021        40%           18400                   18400               27600

b. 2022       40%           11040                     29440               16560

c. 2023       40%             6624                     36064               9936

d. 2024       40%             3974.4                  40,038.4         5961.6

e. 2025       40%            2384.64                   42,0423.4     3576.96

3. Depreciation per unit= (Cost -Salvage value) / Total units of production* Units of Production

Years       Mileage      Depreciation                    Depreciation

a. 2021      35,000     ($ 42000/165000)*35000        8909.09

b. 2022     37,000      ($ 42000/165000)*37000       9418.18

c. 2023      28,000     ($ 42000/165000)*28000        7127.27

d. 2024      33,000      ($ 42000/165000)*33000        8400

e. 2025      34,000    ($ 42000/165000)*34000         8654.54

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico