contestada

A bucket of water of mass 20.0 kg is suspended by a rope wrapped around a windlass in the form of a solid cylinder 0.20 m in diameter, also of mass 20.0 kg. The cylinder is pivoted on a frictionless axle through its center. The bucket is released from rest at the top of a well and falls 20.0 m to the water. Neglect the weight of the rope.

What is the tension in the rope while the bucket is falling?

Respuesta :

Answer:T=65.33 N

Explanation:

Given

mass of bucket with water is [tex]m=20\ kg[/tex]

Diameter of cylinder [tex]d=0.2\ m[/tex]

mass of cylinder [tex]M=20\ kg[/tex]

bucket has fall a distance of [tex]h=20\ m[/tex]

Net force on bucket

[tex]\sum F_{net}=mg-T=ma\quad \ldots (i)[/tex]

Consider downward direction to be positive

Tension(T) will provide torque to the cylinder

[tex]T\times r=I\times \alpha [/tex]

where [tex]\alpha =\text{angular acceleration}[/tex]

[tex]T\times \frac{d}{2}=Mr^2\times \alpha[/tex]

[tex]T=\frac{Mr\alpha }{2}[/tex]

Substitute the value of T in [tex](i)[/tex]

[tex]mg-\frac{Mr\alpha }{2}=ma\quad \text{[Pure rolling}\ a=\alpha r][/tex]

[tex]mg-\frac{Ma}{2}=ma[/tex]

[tex]mg=(\frac{M}{2}+m)a[/tex]

[tex]a=\frac{20}{10+20}\times g [/tex]

[tex]a=\frac{2}{3}\times g[/tex]

Substitute the value of a in Tension equation

[tex]T=\frac{Ma}{2}[/tex]

[tex]T=10\times \frac{2}{3}\times g[/tex]

[tex]T=65.33\ N[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico